Zateplenie domu znamená zníženie únikov tepla
Na udržanie tepelnej pohody v našich končinách je nutné budovy vykurovať. Je iba na vás, ako s týmto teplom budete hospodáriť – či ho budete šetriť vo vnútri budovy alebo ho necháte uniknúť a budete kupovať stále nové a nové teplo. Podiel tepelnej straty fasádou tvorí v prípade rodinných domov asi 30 % z celkových tepelných strát a v prípade vysokých budov s veľkou plochou (panelové domy) je tento podiel ešte vyšší. Podobné percento tepla uniká aj cez strechu domu. Teplo, ktoré nespotrebujete, sa vôbec nemusí vyrobiť, čo šetrí nielen vašu peňaženku, ale aj životné prostredie. V súčasnosti je možné zateplením domu znížiť náklady na vykurovanie až na desatinu. Novostavby majú v tomto smere značnú výhodu, pretože táto požiadavka sa v ich prípade komplexne rieši vo fáze projektovania stavby.
Zateplenie domu predĺži jeho životnosť
Zateplenie domu predstavuje nielen tepelný štít, ale zároveň chráni jeho nosné konštrukcie. Keďže výrazne obmedzí vplyvy teplotných zmien na konštrukciu domu, má pozitívny vplyv na jeho statiku a zároveň chráni konštrukciu pred poveternostnými vplyvmi. Správne vyhotovené zateplenie domu účinne ochráni nosnú konštrukciu domu a výrazným spôsobom ovplyvňuje estetiku domu a tým aj celkovú kvalitu bývania.
Zateplenie domu a požiarna bezpečnosť
Dôležitým faktorom, ktorý treba zohľadniť pri zateplení fasády domu, je požiarne hľadisko. Vo všeobecnosti možno povedať, že certifikované systémy z polystyrénu i minerálnej vlny sú bezpečné, pri ich použití na fasádach budov však treba dodržať kritéria ktoré definuje príslušná norma Požiarnej bezpečnosti stavieb STN 730834, ktorej posledná aktualizácia z roku 2016 obsahuje okrem odporúčaní pre požiarnu bezpečnosť rodinných domov najmä presné požiadavky na použitie izolačných materiálov pre vyššie budovy.
Zateplenie domu a akustická pohoda
Veľmi dobrá absorpčná schopnosť minerálnej vlny, sklenej a kamennej vlny, vložených v dutinách konštrukcií zvyšuje akustickú pohodu vnútri objektu, tzn. Podporuje ochranu konštrukcie pred neželaným vonkajším hlukom a rušivým hlukom zo susedných miestností. Zlepšenie akustickej pohody výrazne prispieva ku zvýšeniu komfortu bývania v dome.
Návrh hrúbky izolácie pri zateplení domu
Pri výpočte hrúbky izolácie na zateplenie domu, jeho strechy, podlahy alebo fasády, je potrebné vychádzať z novej tepelnotechnickej normy STN 730540-2, ktorá požiadavky na izolácie stavieb značným spôsobom sprísňuje. Požadovaná hodnota tepelného odporu R sa v prípade vonkajších stien a striech po roku 2021 zvýši na cieľovú hodnotu 6,5 m2. K/W pre fasády a 9,9 m2. K/W pre strechy. V praxi to znamená zvyšovanie hrúbok izolácií použitých pri zateplení domu. Bývalý štandard, ktorým bola v prípade zateplenia fasády domu izolácia s hrúbkou ca. 10 cm, je z hľadiska platnej normy nedostačujúce.